Μας έσπασε τα νεύρα και την... πατήσαμε!

Μας έσπασε τα νεύρα και την... πατήσαμε! Μας έσπασε τα νεύρα και την... πατήσαμε!

Ο Ερμής έβαλε μπλόκο στην ΑΕΚ και σταμάτησε το νικηφόρο σερί των τεσσάρων αγώνων. Οι κιτρινοπράσινοι προηγήθηκαν με τον Ακοράν, όμως, ο Ιμερέκοφ ισοφάρισε σε 1-1 και έγραψε το τελικό αποτέλεσμα. Εντάσεις, χαμένο πέναλτι, γκολ οφσάιντ και διαμαρτυρίες για σπρώξιμο στο άλλο τέρμα. Η ΑΕΚ ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή, αλλά ισόβαθμή με την Ανόρθωση, ο Ερμής έμεινε στην 10η θέση με 14 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική οι φτεροπόδαροι θα φιλοξενήσουν τον Απόλλωνα και οι κιτρινοπράσινοι θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΛ στο Τσίρειο.

Αρκετά νεύρα, χαμένο πέναλτι και γκολ από θέση οφσάιντ ήταν ο απολογισμός του 1ου ημιχρόνου στη Λάρνακα. Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα έλεγξε το ρυθμό του αγώνα και … άγγιξε το γρήγορο τέρμα, όμως, ο Τρισκόφσκι αστόχησε από τα 11 βήματα στο πέναλτι που κέρδισε στο 9ο λεπτό.

Η ΑΕΚ επηρεάστηκε από την αρνητική εξέλιξη και σε συνδυασμό του δυνατού παιχνιδιού του αντιπάλου αποσυντονίστηκε και δεν μπορούσε να κάνει το παιχνίδι της. Ο Ερμής από την άλλη περιορίστηκε στο μισό γήπεδο, είχε αμυντικό προσανατολισμό και ανέκοπτε τους αντιπάλους, κανονικά και αντικανονικά. Το παιχνίδι των φιλοξενούμενων εκνεύρισε πάρα πολύ τους γηπεδούχους, ο Ιδιάκεθ … βγήκε από τα ρούχα του, ενώ τα νεύρα μεταφέρθηκαν και στην κερκίδα.

Το ημίχρονο όδευε προς το τέλος του, τα ίδια δεδομένα δεν άλλαξαν και όλα έδειχναν ότι το σκορ θα ήταν 0-0. Ωστόσο στο 44ο λεπτό ο Ακοράν είχε διαφορετική άποψη. Έφυγε λίγο κάτω από το χώρο του κέντρου και μπήκε στην περιοχή από πλάγια, άδειασε τρεις ποδοσφαιριστές και με δυνατό κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, το τέρμα έπρεπε να ακυρωθεί, αφού ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ έφυγε από θέση οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιδιάκεθ επέλεξε πιο συγκροτημένο σχήμα. Έδωσε χώρους στον Ερμή προκειμένου να χτυπήσει στην κόντρα και το πλήρωσε. Οι φτεροπόδαροι ανέβηκαν ελαφρώς, αλλά δεν μπόρεσαν στα αρχικά στάδια να κάνουν αισθητή την παρουσία τους, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο 61΄για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Τέτε γύρισε την μπάλα, αλλά το σουτ του Τρισκόφσκι πήγε λίγο έξω.

Στο 65ο λεπτό ο Ερμής έφερε τον αγώνα στα ίσα. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ιμερέκοφ πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους και με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ, όμως, ο Μασιάς άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

Η ΑΕΚ υπέστη νέο αποσυντονισμό και στο 70ο λεπτό λίγο έλειψε να το πληρώσει με 2ο τέρμα. Ωστόσο ο Χουάν Πάμπλο κέρδισε στο τετ α τετ τον Εμεγκάρα.

Από εκείνο το σημείο, μέχρι το τέλος του αγώνα η ΑΕΚ πίεσε για το νικητήριο τέρμα. Ο Ιδιάκεθ έκανε πιο επιθετικό το σχήμα του, αλλά ήταν πλέον αργά. Παρά τις καλές προϋποθέσεις, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ξεκάθαρη ευκαιρία για τη νίκη και έτσι είδαν το νικηφόρο σερί των τεσσάρων αγώνων να σταματά.