Με σύμμαχο την προϊστορία και χωρίς άλλα περιθώρια

Με σύμμαχο την προϊστορία και χωρίς άλλα περιθώρια Με σύμμαχο την προϊστορία και χωρίς άλλα περιθώρια

Αδιαπραγμάτευτος στόχος είναι η νίκη για την ΑΕΚ στον αυριανό αγώνα με τον Άρη στο «Αρένα». Το επισήμανε στις δηλώσεις του και ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ, ο οποίος τόνισε πως πάντοτε μετά από μια ήττα το αμέσως επόμενο παιχνίδι γίνεται ακόμα πιο σημαντικό. Η ήττα, λοιπόν, από την Ανόρθωση την προηγούμενη αγωνιστική δημιούργησε νέα βαθμολογικά δεδομένα για την ΑΕΚ, αφού πλέον οι βασικοί της συνδιεκδικητές του τίτλου την πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής και με δύο παιχνίδια στο χέρι (ΑΠΟΕΛ, Απόλλωνας), ενώ η Ανόρθωση την έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας. Όπως γίνεται αντιληπτό, άλλα περιθώρια για απώλειες βαθμών δεν υπάρχουν για τους Λαρνακείς, ειδικά μέσα στο «Αρένα».

Η ΑΕΚ έχει σύμμαχο την προϊστορία στα εντός έδρας παιχνίδια της κόντρα στον Άρη, αφού τα τελευταία δύο χρόνια κερδίζει την «ελαφρά ταξιαρχία» όποτε την υποδέχεται στη Λάρνακα. Θυμίζουμε ότι την περσινή περίοδο ο Άρης είχε την ατυχία να αγωνιστεί στα εγκαίνια του «ΑΕΚ Αρένα», στις 17 Οκτωβρίου 2016 (7η αγωνιστική), μπροστά σε περίπου 5.000 οπαδούς της ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας πέτυχε θριαμβευτική νίκη με 4-0, με τον Άλβες να σκοράρει δύο γκολ, ενώ τα υπόλοιπα σημείωσαν οι Λαρένα και Τομάς. Την περίοδο 2015-16 η ΑΕΚ κέρδισε με 2-1 (Άλβες, Τέτε) τον Άρη, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στο ΓΣΖ για τη 17η αγωνιστική.

Η τελευταία φορά που η ομάδα της Λεμεσού έφυγε με βαθμολογικό κέρδος από τη Λάρνακα με αντίπαλο την ΑΕΚ ήταν στις 27 Απριλίου 2014, σε ένα εντελώς αδιάφορο παιχνίδι για τα πλέι οφ του δεύτερου γκρουπ δυναμικότητας (1-1). Εκείνη τη σεζόν ο Άρης πήρε ισοπαλία και στον αγώνα της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος που έγινε στο ΓΣΖ (2-2). Και τα τρία γκολ της ΑΕΚ κόντρα στον Άρη εκείνη την περίοδο είχε σημειώσει ο Κούλλης Παύλου. Τη σεζόν 2014-15 ο Άρης ήταν στη Β΄ Κατηγορία.

Το κείμενο δημοσιεύτηκε στο ένθετο «ΓΗΠΕΔΟ» της εφημερίδας «ΠΟΛΙΤΗΣ» (έκδοση Παρασκευής 12/1)