Μπράβο σε όλα τα παιδιά! Το ριπόρτ της σπουδαίας μας νίκης…

Μπράβο σε όλα τα παιδιά! Το ριπόρτ της σπουδαίας μας νίκης… Μπράβο σε όλα τα παιδιά! Το ριπόρτ της σπουδαίας μας νίκης…

Νικήτρια ήταν η ομάδα μας στο παιχνίδι που έγινε στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Ανόρθωση, κερδίζοντας με 2-1. Χιτσκοκικό το φινάλε αφού σκοράραμε στο 39ο λεπτό το νικητήριο γκολ και ο αντίπαλος απώλεσε δεκάμετρο πέναλτι στα 30 δευτερόλεπτα πριν ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας.

Η ομάδα μας μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και πίεσε την Ανόρθωση. Χάσαμε αρκετές καλές ευκαιρίες και δεν καταφέρναμε να στείλουμε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Η ώρα περνούσε και το σκορ έμενε στο 0-0.

Στην πορεία του πρώτου ημιχρόνου η φιλοξενούμενη Ανόρθωση κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να χάσει και αυτή με την σειρά της κάποιες καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Το άκουσμα της κόρνας που σήμανε την λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τις δυο ομάδες κολλημένες στο 0-0. Η ομάδα μας ήταν πιο δραστήρια σε αυτό το πρώτο μέρος όμως δεν κατάφερε να πάρει την ουσία, που ήταν να σκοράρει ένα ή περισσότερα γκολ.

Τα δεύτερα 20΄ ήταν και αυτά που έκρυβαν όλο το σασπένς και όλες τις συγκινήσεις του αγώνα. Τα λεπτά στο δεύτερο μέρος κυλούσαν, οι δυο ομάδες έδειχναν εξίσου επικίνδυνες στις επιθέσεις τους και έχασαν εκατέρωθεν πολλές και κλασσικές ευκαιρίες για να σκοράρουν το πρώτο τους γκολ στην αναμέτρηση.

Δεν συνηθίζεται στο φούτσαλ να μην βλέπουμε γκολ μέχρι το 30' (δέκα λεπτά δηλαδή πριν την λήξη) όμως στο χθεσινό (11/1) παιχνίδι έγινε. Η ΑΕΚ και η Ανόρθωση έμεναν στο 0 μέχρι να έρθει στο 32' της αναμέτρησης ο Φελίπε από πλευράς ΑΕΚ και να συνεργαστεί υπέροχα με τον Λάμπρο και έτσι ο Βραζιλιάνος μπροστά σε κενή εστία σημείωσε το 1-0 για την ομάδα μας. Το παιχνίδι στη συνέχεια άνοιξε, απέκτησε ένα τρελό ρυθμό και όπως ήταν φυσικό η Ανόρθωση πίεσε για την ισοφάριση. Κάτι που τελικά ήρθε στο 36' καθώς από πλάγια θέση ο νεαρός Παναγή ξεγέλασε τον (εκπληκτικό και χθες) τερματοφύλακά μας Χριστοφή και ισοφάρισε το ματς.

Η ομάδα μας εν συνεχεία επέλεξε να αγωνιστεί με 5 στην επίθεση (flying keeper) και ένα λεπτό πριν την λήξη (στο 39') κερδίσαμε πέναλτι σε χέρι που έκανε αντίπαλος φουτσαλιστής. Ο Κυριάκος Λειβαδιώτης το εκτέλεσε με ολύμπια ψυχραιμία και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα μας.

30 δευτερόλεπτα πριν την λήξη και ενώ η ομάδα μας είχε υποπέσει σε πέντε φάουλ στο δεύτερο ημίχρονο, σσφυρίχτηκε εις βάρος μας και το 6ο φάουλ το οποίο έφερε την Ανόρθωση να εκτελεί δεκάμετρο πέναλτι. Ο αντίπαλος ποδοσφαιριστής το εκτέλεσε, ο τερματοφύλακάς μας απέκρουσε όσο χρειαζόταν για να την στείλει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του και κάπως έτσι τα επόμενα δευτερόλεπτα κύλησαν χωρίς να κινδυνέψουμε ουσιαστικά.

Το τέλος του παιχνιδιού μας βρήκε πανάξιους νικητές και να πανηγυρίζουμε μια νίκη που δικαιούμασταν.