Το report από την τιτάνια προσπάθεια στο Λευκόθεο (βίντεο)

Το report από την τιτάνια προσπάθεια στο Λευκόθεο (βίντεο) Το report από την τιτάνια προσπάθεια στο Λευκόθεο (βίντεο)

Άγγιξε την μεγάλη έκπληξη η ομάδα μας, αλλά στο τέλος δυστυχώς δεν τα κατάφερε να αποδράσει από το «καυτό» Λευκόθεο με το διπλό.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό καθ’ όλη την διάρκεια. Η ομάδα μας κατάφερε να μπεί νωρίς μπροστά στο σκορ με τον Μουντεάν ωστόσο η απάντηση ήταν άμεση με τον Ομήρου να γράφει το 1-1.

Ο Νεόφυτος Λακκούφης μετά από κλέψιμο έβαλε ξανά την ομάδα μας σε θέση οδηγού με τον Λάμπρο Βασιλείου να σημειώνει το 1-3 ύστερα από 2’ και με την ομάδα μας να αγωνίζεται με Flying Goalkeeper.

Από εκείνο το σημείο και μετά το Αποελ πίεσε ασφυκτικά με την ομάδα μας ωστόσο να έχει τις δικές της ευκαιρίες να κάνει το 1-4 και να πάρει σημαντικό προβάδισμα με αποκορύφωμα την διπλή χαμένη ευκαιρία με τον Λειβαδιώτη όπου στην συνέχεια της φάσης ζητήσαμε πέναλτυ στην προσπάθεια του Χριστοδούλου όπου η μπάλα κτυπά στο χέρι του Αλεξίου (βίντεο πιο κάτω).

Και αφού δεν έγινε το 1-4 το Αποελ κατάφερε να μειώσει αρχικά με τον Περικλέους σε 2-3 και να ισοφαρίσει με τον Λέο 1.39 πριν την λήξη του ημιχρόνου σε 3-3.

Στο τελευταίο κυριολεκτικά δευτερόλεπτο πριν το ημίχρονο ο Λειβαδιώτης με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και την ομάδα μας στα αποδυτήρια προηγούμενη με 4-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Αποελ ευτύχισε να ισοφαρίσει νωρίς με τον Λέο, ωστόσο η ομάδα μας έδειξε χαρακτήρα και ισορρόπησε τον αγώνα.

Ο αγώνας στην συνέχεια απέκτησε μια άγρια ομορφιά με εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες, ύστερα και απο 3 διακοπές, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης κύλησε χωρίς πολλές ευκαιρίες με το Αποελ να είναι καλύτερο και την ομάδα μας να προσπαθεί είτε στην αντεπίθεση είτε με flying goalkeeper να απειλήσει.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου πενταλέπτου της παράτασης, ο εξαιρετικός και εχθές Φελίπε Μπερνάρντες, γλίστρισε με τον Λεό να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία και να δίνει προβάδισμα στο Αποελ 5-4.

Η ομάδα μας ρίσκαρε και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει και να οδηγήσει τον αγώνα στα πέναλτυ χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει, στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα και αφού η ομάδα μας αγωνιζόταν με Flying keeper o Ιακώβου εκμεταλλευόμενος το λάθος διώξιμο του Λακκούφη, έγραψε το τελικό 6-4.

Αξίζουν πραγματικά πολλά μπράβο στους παίχτες και στην τεχνική μας ηγεσία για την υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν καταθέτοντας ψυχή, μέσα σε μια πολύ καυτή έδρα είδαν στα μάτια τον αντίπαλο χάνοντας τελικά στις λεπτομέρειες.

Επόμενος αγώνας της ημιτελικής σειράς με το Αποελ είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Πέμπτη (22/2)στις 19.00 στο Κίτιον εκεί όπου η ομάδα μας, με την απαραίτητη παρουσία του κόσμου μας, καλείται να υπερασπιστεί την έδρα της και να ισοφαρίσει την σειρά. Θυμίζουμε ότι στον τελικό θα περάσει η ομάδα που θα φθάσει πρώτη στις τρεις νίκες.