Κατάθεση ψυχής και μεγάλη επιστροφή για το 3-3 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (ανάλυση αγώνα)

Κατάθεση ψυχής και μεγάλη επιστροφή για το 3-3 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (ανάλυση αγώνα) Κατάθεση ψυχής και μεγάλη επιστροφή για το 3-3 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (ανάλυση αγώνα)

Ισόπαλη 3-3 εξήλθε στο ψεσινό αγώνα με το ΑΠΟΕΛ η ομάδα μας στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Φούτσαλ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την ομάδα μας αφού μόλις στο πρώτο λεπτό βρέθηκε να χάνει με 0-1 ύστερα από το όμορφο σουτ στην κίνηση του Ιακώβου.

Η ομάδα μας που μπήκε μουδιασμένη προσπάθησε να δημιουργήσει, όμως είχε αργή κυκλοφορία και ήταν προβλέψιμη.

Το ΑΠΟΕΛ με τον Ράφαελ κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο γκόλ στο 11' βάζοντας ακόμα πιο δύσκολα στην ομάδα μας.

Το 0-2 παρέμεινε μέχρι και το ημίχρονο με την ομάδα μας να πιέζει για να μειώσει χωρίς ωστόσο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά και από την αρχή επέβαλε τον ρυθμό της, με το ΑΠΟΕΛ στην κόντρα να είναι επικίνδυνο.

Η καλή απόδοση επέφερε καρπούς με τον Μπρούνο Γκόμες στο 34' να μειώνει με όμορφη ενέργεια και ωραίο τελείωμα σε 1-2.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε εξάμετρο πέναλτι με τον Σκαρπάρη να αποβάλλεται στην ίδια φάση. Ο Ράφαελ ευστόχησε και έγραψε το 1-3, 5.55' πριν το τέλος.

Η ομάδα μας δεν τα έβαλε κάτω και αγωνιζόμενη με flying goalkeeper, κατάφερε να μειώσει εκ νέου ύστερα από καταπληκτική ασίστ του Λέο στο δεύτερο δοκάρι στον Τούμα, με τον τελευταίο να μην λανθάνει και γράφει το 2-3 τέσσερα λεπτά πρίν το φινάλε.

Με την ομάδα μας να έχει συμπληρώσει 6 φάουλ, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε δεκάμετρο πέναλτι στο 37' με τον Χριστοφή να λέει όχι στον Ράφαελ σε. δύο χρόνους.

Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και μόλις 2' πρίν το τέλος ο Λούκας Μπόρτζες με καταπληκτικό σούτ ισοφάρησε σε 3-3.

Στον χρόνο που απέμενε και οι δύο ομάδες ρίσκαραν αγωνιζόμενες με flying goalkeeper και έχασαν αμφότερες πολύ καλές ευκαιρίες για να κερδίσουν τον αγώνα.

Το 3-3 έμεινε μέχρι το τέλος αφήνοντας και στις δύο ομάδες μια γλυκόπικρη γεύση.

ΑΕΚ: Γ. Χριστοφή (τφ), Λ. Φεϊτόζα, Λ. Μπόρτζες, Λ. Βασιλέιου (Αρχ.), Μ. Γκόμες.