Η ανάλυση της σπουδαίας νίκης στη Λεμεσό (βίντεο)

Η ανάλυση της σπουδαίας νίκης στη Λεμεσό (βίντεο) Η ανάλυση της σπουδαίας νίκης στη Λεμεσό (βίντεο)

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε χθες βράδυ η ομάδα μας η οποία επικράτησε στην Λέμεσό της ΑΕΛ με 2-6 και διατηρήθηκε. στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Η ομάδα της ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στο παρκέ χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ στο διάστημα της υπεροχής της. Στην συνέχεια η ομάδα μας κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, ενώ στο 15' ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με το πρώτο προσωπικό γκολ του Σοροκάπα με την κιτρινοπράσινη φανέλα.

Το 0-1 παρέμεινε μέχρι και την ανάπαυλα παρά τις εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε καλύτερα, ωστόσο ήταν η ομάδα της ΑΕΛ αυτή που κατάφερε να σκοράρει και να ισοφαρίσει σε 1-1, με εξάμετρο πέναλτι του Λιοτατή στο 23'.

Η απάντηση ήταν άμεση, με τον Μπρούνο Γκόμες δυο λεπτά αργότερα να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και με σουτ από το ύψος της περιοχής να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα μας.

Το προβάδισμα της ομάδας μας ωστόσο δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Ρικάρντο Τζούνιορ εκμεταλλεύτηκε τον λάθος υπολογισμό του κατά τα άλλα εξαιρετικού Χριστοφόρου και με μακρινό πλασέ έκανε το 2-2 στο 27΄.

Η απάντηση της ομάδας μας ήταν και πάλι άμεση, αυτή την φορά ήταν η οξυδέρκεια του Λέο Φεϊτόζα που έπαιξε όμορφα το ένα δύο και με ωραίο τελείωμα έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα μας με 2-3.

Με την ομάδα μας να έχει συμπληρώσει πέντε φάουλ από τα πρώτα έξι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο κόουτς επιστράτευσε τo flying goalkeeper με σκοπό να ελέγξει τον ρυθμό, πράγμα που πέτυχε, ενώ επίσης σε αυτό το διάστημα η ομάδα μας έχασε κραυγαλέες ευκαιρίες αρχικά με τον Σοροκάπα και ακολούθως με τον Λακούφη για να διευρύνει το προβάδισμα της.

Στο 32' και πάλι ο Λέο συνδυάστηκε όμορφα με τον Γκόμες και με δυνατό σουτ έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα μας κάνοντας το 2-4.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, o mvp της χθεσινής αναμέτρησης Λέο Φεϊτόζα, με όμορφο πλασέ έκανε το 2-5 σφραγίζοντας ουσιαστικά την νίκη για την ομάδα μας και πετυχαίνοντας και ο ίδιος το πρώτο του χατ τρικ με τα χρώματα της ομάδας μας.

Η ομάδα της ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει αγωνιζόμενη με flying goalkeeper με την ομάδα μας να ελέγχει έξυπνα το παιχνίδι.

Ο Μπρούνο Γκόμες στο 35΄, εκμεταλλευόμενος τους ανοικτούς χώρους πέτυχε το τελικό 2-6 πετυχαίνοντας το 20 του γκολ στο πρωτάθλημα.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας την ερχόμενη Πέμπτη (10/01) και πάλι εκτός έδρας με τον ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο στις 19.00, αγώνας που θα μεταδοθεί απευθείας από την Cytavision.

ΑΕΚ Λάρνακας (Κ.Πολυβίου):Μ. Χριστοφόρου (τφ), Ν. Λακούφης, Λ. Φεϊτόζα, Μ. Γκόμες, Γκ. Σοροκάπα