Η ανάλυση της εκτός έδρας νίκης επί της ΑΜΕΚ

Η ανάλυση της εκτός έδρας νίκης επί της ΑΜΕΚ Η ανάλυση της εκτός έδρας νίκης επί της ΑΜΕΚ

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μας που κέρδισε χθες βράδυ την αξιόμαχη ΑΜΕΚ στην Λεμεσό με 4-6, συνδυάζοντας έτσι το ντεμπούτο του νεόυ μας προπονητή Γιώργου Πλατή με νίκη.

Η ομάδα μας μπήκε με αρκετή διάθεση στο παρκέ και πίεσε από νωρίς τον αντίπαλο.

Στο 5΄λεπτό ο Μπρούνο Γκόμες, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ νίκησε τον Κωνσταντίνου και έγραψε το 0-1 για την ομάδα μας. Η απάντηση της ΑΜΕΚ ήταν άμεση, αφού δυο λεπτά αργότερα και ύστερα από υποδειγματική αντεπίθεση έφεραν το ματς στα ίσα με τον Μακρή.

Ακολούθως ο "Τούμα" πήρε την σκυτάλη και ύστερα από ασιστ του Λέο έκανε το 1-2 στο 11' δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα μας. Η ομάδα μας στην συνέχεια έχασε κραυγαλέες ευκαιρίες για να εδραιώσει το προβάδισμα της, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει με το 1-2 να παραμένει μέχρι και την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο με την ομάδα μας να πιέζει για ενα τρίτο γκολ και τον αντίπαλο τερματοφύλακα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση. Στο 23' απο μια νέα αντεπίθεση η ομάδα της ΑΜΕΚ βρήκε την ισοφάριση με τον Σωκράτους να σκοράρει απο κοντά.

Η ομάδα μας αντέδρασε άμεσα και στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Λακούφη πήρε και πάλι προβάδισμα στον αγώνα.

Ακολούθησαν δύο προσωπικά γκολ του Λέο Φεϊτόζα στο 26' και στο 32' κάνωντας το 2-5 για την ομάδα μας και κάπου εκεί φάνηκε οτι το παιχνίδι πήρε τον δρόμο του.

Ωστόσο η ομάδα της ΑΜΕΚ δεν τα έβαλε κάτω και σε συνδυασμό με την αδικαιολόγητή χαλάρωση που υπήρξε από πλευράς μας μπήκε ξανά στο ματς με δύο γκολ στο 34' και στο 35', δίνοντας έτσι νέα τροπή στον αγώνα.

Η ομάδα μας ωστόσο δεν πανικοβλήθηκε και με τον πρώτο σκορερ του πρωταθλήματος Μπρούνο Γκόμες στο 38' κατάφερε εκ νέου να πάρει προβάδισμα δύο γκολ και να σκοτώσει το παιχνίδι.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας την ερχόμενη Δευτέρα (11/2) αυτή την φορά για τον θεσμό του Κυπέλλου με αντίπαλο την ομάδα του Αραρατ στις 20.30 στο Κίτιον σε μονό αγώνα νοκ-άουτ.

ΑΕΚ Λάρνακας (Γ. Πλατή): Γ. Χριστοφή (τφ), Λ. Βασιλείου (αρχ.), Λ. Φεϊτόζα, Γκ. Σοροκάπα, Μ. Γκόμες

Γ. Τουμαζής, Ν. Λακούφης, Π. Σκαρπάρης, Κ. Κίτας, Μ. Χριστοφόρου (τφ), Σ. Πετρουής, Ν. Παπαδόπουλος