Ήττα στις λεπτομέρειες για την Τεχνοοικία ΑΕΚ

Ήττα στις λεπτομέρειες για την Τεχνοοικία ΑΕΚ Ήττα στις λεπτομέρειες για την Τεχνοοικία ΑΕΚ

Νίκη που του επιτρέπει να ελπίζει στην κατάκτηση του τίτλου πέτυχε την Τρίτη στο «Κίτιον» ο Sabbianco Απόλλων (2ος με 35 βαθμούς) αφού κέρδισε την ισάξια Τεχνοοικία ΑΕΚ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών με 2-3.Η Τεχνοοικία ΑΕΚ έμεινε τρίτη με 33 βαθμούς. Ο αγώνας θύμισε τις μεγάλες μάχες της περσινής σεζόν μεταξύ των δυο ομάδων.

Πολύ δυνατά μπήκε στο ντέρμπι η Τεχνοοικία ΑΕΚ και αυτό φάνηκε στο πρώτο σετ όπου οι «κιτρινοπράσινες» κέρδισαν όλες τις μονομαχίες στο φιλέ και είχαν πολύ καλές επιλογές, κερδίζοντας με 25-18. Ο Sabbianco Απόλλων έχασε την επαφή με το σκορ και μαζί το σετ.

Ο Sabbianco Απόλλων διαθέτει μέταλλο και το απέδειξε στο δεύτερο σετ. Μετά από ένα αμφίρροπο αγώνα η ομάδα του Γιάννη Γιαπάνη κέρδισε με 21-25 και ισοφάρισε τον αγώνα σε 1-1. Η Τεχνοοικία ΑΕΚ δεν υστέρησε, αλλά έχασε κάποιες κρίσιμες φάσεις και μαζί το σετ.

Αμφίρροπο ήταν το ντέρμπι στο τρίτο σετ. Η διεκδίκηση του σετ κράτησε μέχρι τέλους με την ομάδα της Λάρνακας να εμφανίζεται πιο αποφασιστική και να κερδίζει με 25-23 ανακτώντας εκ νέου το προβάδισμα με 2-1 σετ. Οι Λεμεσιανές μπορούσαν να χαμογελάσουν και αυτές.

Η εξέλιξη στο τέταρτο σετ ήταν η ίδια με το τρίτο, αλλά με διαφορετικό νικητή. Ο Sabbianco Απόλλων κέρδισε με 23-25 ισοφάρισε τον αγώνα σε 2-2 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι – μπρέικ.

Στο τάι – μπρέικ η ψυχολογία ήταν με το μέρος του Sabbianco Απόλλων που κέρδισε μμε 07 -15 και πήρε το σημαντικό δίποντο.

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ – Sabbianco ΑΠΟΛΛΩΝ 2-3 Σετ:25-18, 21-25, 25-23, 23-25, 07-15

ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ(Λ.ΧΟΛΟΣΙ): Ντουντνίκοβα, Στυλιανού, Μουντρίτσκαγια, Ντούκαν, Χαραλάμπους, Ιωάννου – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές:

Sabbianco ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Λαβρούκ, Ιορδάνους, Σπύρου, Χουντίμα, Μανίταρου, Αγκούλο – Λίμπερο: Λεωνίδου. – Aλλαγές: Ζακχαίου.