Φοβερή εμφάνιση, διαλύσαμε τον ΑΠΟΕΛ!

Φοβερή εμφάνιση, διαλύσαμε τον ΑΠΟΕΛ! Φοβερή εμφάνιση, διαλύσαμε τον ΑΠΟΕΛ!

Την εντός έδρας νίκη πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ που επικράτησε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του ΑΠΟΕΛ με 106-76, σε αναμέτρηση που έγινε στο «Κίτιον».

Το παιχνίδι ήταν το πρώτο για τις δύο ομάδες για την β’ φάση του πρωταθλήματος. Ως ο κορυφαίος του αγώνα αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 20 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στα πρώτα στάδια του. Στο 5’ ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 14-13, ενώ με το τέλος του δεκαλέπτου οι «γαλαζοκίτρινοι» διατήρησαν το προβάδισμα τους με το σκορ να είναι στο 27-26. Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλά την β’ περίοδο και στο 16’ το σκορ ήταν στο 42-37 υπέρ τους φιλοξενούμενους. Ακολούθως η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου σημείωσε 21 σερί πόντους και έφερε το σκορ στο 58-42.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν καλύτερη και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε μέχρι την ολοκλήρωση του να είναι μπροστά με 86-56. Μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα οι Λαρνακείς έφεραν το σκορ στο τελικό 106-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-27, 58-42, 86-56, 106-76