Τι κρατάμε και τι όχι από το ντέρμπι...

Τι κρατάμε και τι όχι από το ντέρμπι... Τι κρατάμε και τι όχι από το ντέρμπι...

Θα ακούσουμε πολλά για το παιχνίδι της ΑΕΚ με την Ομόνοια. Η διαιτησία μπαίνει σε πρώτο πλάνο. Δεν είναι μόνο τα τρία πέναλτι που έδωσε υπέρ της ΑΕΚ και τα οποία φυσικά ήταν, αλλά και κάποιες άλλες αποφάσεις που θα συζητηθούν πολύ.

Δεν θα σταθώ όμως στη διαιτησία. Θα σταθώ καθαρά στο αγωνιστικό κομμάτι της προσπάθειας της ΑΕΚ. Στο τι έβγαλε και τι όχι μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ιδιάκεθ δεν εξέπληξε θα έλεγα με την ενδεκάδα του. Πάνω-κάτω περιμέναμε να δούμε αυτά τα πρόσωπα. Κάποιοι ίσως περίμεναν τον Τάντι βασικό, κάποιοι τον Σπόλιαριτς αλλά επέλεξε Πλάνας και Χέφελ στην ενδεκάδα. Λογικό για όσους τον γνωρίζουν…

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ ήταν απολαυστική. Κράτησε μπάλα, κυριάρχησε, κοντρόλαρε όπως ήθελε το ματς και έκανε το παιχνίδι της. Έχασε το πέναλτι με τον Τρισκόφσκι (10΄), είχε τριπλή χαμένη ευκαιρία στο 12΄ και μετά… εξαφανίστηκε.

Από το 12ο λεπτό μέχρι και το 35΄ περίπου είχε ένα μεγάλο κενό διάστημα στο γήπεδο που της δημιούργησε προβλήματα και έδωσε χώρο στον αντίπαλο. Λίγο η ψυχολογία του χαμένου πέναλτι και λίγο η τριπλή ευκαιρία που απώλεσε ίσως έπαιξαν το δικό τους ρόλο.

Εκεί που άρχισε να ανεβαίνει κέρδισε το πέναλτι, άνοιξε το σκορ αλλά δέχθηκε την ισοφάριση με σχετικά εύκολο τρόπο και με κενά στην αμυντική της λειτουργία. Πολλές επιθετικές προσπάθειες της Ομόνοιας γινόντουσαν από τα δεξιά μιας και εκεί έβρισκε πιο εύκολα χώρους με τον Πλάνας να έχει κάποια προβλήματα.

Το γκολ στις καθυστερήσεις και το 1-1 έφερε αλλαγή ψυχολογίας και πάλι. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ μπήκε στην επανάληψη ορεξάτη και με κυκλοφορία. Μέχρι εκεί όμως. Δεν είχε καθαρό μυαλό, δεν είχε πολλές ιδέες στην ανάπτυξη της και κυρίως βρήκε απέναντι της καλή άμυνα και ένα Ουζόχο που έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις.

Το γκολ της Ομόνοιας στο 67΄ έμοιαζε να είναι καθοριστικό, όμως στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ πήρε τον βαθμό και έσωσε κάπως την παρτίδα. Και το έκανε αυτό βάζοντας στο παιχνίδι ψυχή, θέληση αι αποφασιστικότητα.

Το θετικό που έχει να κρατήσει είναι η κυκλοφορία ης μπάλας και ότι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχε τον έλεγχο στο ματς. Ταυτόχρονα δημιούργησε φάσεις αλλά δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει, ενώ πολλές φορές είχε φλύαρη υπεροχή. Δεν τα παράτησε όμως. Το πάλεψε και στο τέλος λυτρώθηκε.

Οι καινούργιοι…
Ο Κάρλες Πλάνας έκανε το ντεμπούτο του με την φανέλα της ΑΕΚ. Θεωρώ ότι στην πορεία θα είναι ακόμη καλύτερος. Είναι νωρίς να κριθεί αυστηρά. Είναι το πρώτο του παιχνίδι και θέλει τον χρόνο του για να βρει ρυθμό και να μάθει καλά την ομάδα.

Ο Φιόλιτς έκανε και αυτός το ντεμπούτο του μιας και πέρασε αλλαγή στο ματς και έδειξε με τις κινήσεις του ότι έχει ποιότητα. Θεωρώ είναι παίκτης που θέλει παιχνίδια στα πόδια του. Συνεχόμενα παιχνίδια για να βρει ρυθμό. Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά μου φαίνεται παίκτης ψυχολογίας και αν καταφέρει ο Ιδιάκεθ και βρει το κουμπί του, έχει την ποιότητα να δώσει πράγματα…

Τα πέναλτι…
Το ότι η ΑΕΚ έχει σκοράρει μόνο από το σημείο του πέναλτι στις δυο πρώτες αγωνιστικές δεν είναι κάτι που πρέπει να ανησυχεί. Φάσεις έφτιαξε με την Ομόνοια, απλά έτυχε να βρει απέναντι της ένα Ουζόχο εκπληκτικό. Χρειάζεται λίγη φαντασία παραπάνω και όταν επιστρέψει και ο Ακοράν θα βοηθήσει την ομάδα σε αυτό το κομμάτι.

Τρίσκο ο πρώτος…
Τα τέσσερα γκολ έχει φθάσει στο φετινό πρωτάθλημα ο Ιβάν Τρισκόφσκι. Δυο με την Πάφο και δυο με την Ομόνοια. Έχασε και ένα πέναλτι και είναι μόνος με διαφορά στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ. Όλα είναι ιδανικά για μία ακόμη χρονιά με πολλά γκολ…